M─?sto Tova─?ov
Naposledy aktualizováno: 16.6.2020

V├ştejte na str├ínk├ích M─?stsk├ę knihovny v Tova─?ov─?.

Tova─?ov je p┼»vabn├ę m─?ste─?ko na Han├ę, le┼ż├şc├ş nedaleko soutoku ┼?eky Moravy s Be─?vou a je obklopeno vodn├ş plochou rybn├şk┼» a jezer. Dominantou m─?sta je z├ímek s elegantn├ş ┼ít├şhlou v─?┼ż├ş sv. Formosa "Spanil├í", kter├í nab├şz├ş n├ív┼ít─?vn├şk┼»m nezapomenuteln├Ż z├í┼żitek z v├Żhledu do ┼íirok├ęho okol├ş. Vchod v─?┼że je zdoben vz├ícn├Żm port├ílem pat┼?├şc├şm mezi prvn├ş projevy renesance na na┼íem ├║zem├ş. Nem├ęn─? zaj├şmav├í je zrekonstruovan├í ran─?-barokn├ş z├ímeck├í kaple s kr├ísnou ┼ítukovou a obrazovou v├Żzdobou dopln─?nou o unik├ítn├ş a funk─?n├ş varhany. Interi├ęr z├ímku dopl┼?uje schodi┼ít─? ve stylu v├şde┼?sk├ę opery a p┼?ilehl├ę reprezentativn├ş prostory se vyu┼ż├şvaj├ş zejm├ęna k v├Żznamn├Żm kulturn├şm a spole─?ensk├Żm ud├ílostem.

S are├ílem z├ímku je neodmysliteln─? spojen├í proch├ízka po "z├ímeck├ę hr├ízi", kterou lemuj├ş stalet├ę duby. Tyto stromy byly vysazov├íny ji┼ż v 16. stolet├ş, kdy zpev┼?ovaly b┼?ehy rybn├şka "Kole─?ko". Pr├ív─? toto m├şsto je vyhl├í┼íenou lokalitou pro p┼?├şrodov─?dce, nebo┼ą p┼?├şzniv├ę podm├şnky v n├ívaznosti na star├ę dubov├ę porosty umo┼ż┼?uj├ş existenci vz├ícn├Żch a ohro┼żen├Żch druh┼» mot├Żl┼», brouk┼» a oboj┼żiveln├şk┼». D├şky substr├ítu, vytv├í┼?ej├şc├şmu se pod t─?mito prastar├Żmi stromy, bylo evidov├íno na 260 druh┼» hub, z nich┼ż se mnoh├ę vyskytuj├ş nepravideln─? nebo velmi vz├ícn─?. Vodn├ş hladiny a b┼?ehov├ę porosty rybn├şk┼» nab├şzej├ş l├íkavou p┼?ehl├şdku nejr┼»zn─?j┼í├şho ptactva, kter├ę zde s├şdl├ş nebo p┼?il├ęt├í za potravou. V tomto sm─?ru je Tova─?ovsko r├íjem ornitolog┼» (viz. ─?├íste─?n├í citace z publikace "Rybn├şk Kole─?ko u Tova─?ova" kolektivu autor┼» J.┼á├şrka, V.┼átolfy a J.Pol─?├íka). Podrobn─?j┼í├ş informace nab├şz├ş nov─?j┼í├ş titul "Ptactvo Tova─?ovska" autor┼» J. ┼á├şrka, ─?. ─?├şhal├şka a D. Boucn├ęho zab├Żvaj├şc├ş se popisem pta─?├şch druh┼» vyskytuj├şc├şch se na tomto ├║zem├ş .

Ska┼íovsk├í jezera zab├şraj├ş nejv─?t┼í├ş plochu a jsou vyu┼ż├şv├ína hlavn─? k t─?┼żb─? ┼ít─?rku, p├şsku a tak├ę k dod├ívce pitn├ę vody. Klidn├í z├íkout├ş jsou vyhled├ívan├í zejm├ęna ryb├í┼?i.

Tova─?ov se st├íle ─?ast─?ji st├ív├í c├şlem mnoh├Żch n├ív┼ít─?vn├şk┼» a turist┼», kte┼?├ş mohou krom─? zm├şn─?n├Żch m├şst je┼ít─? nav┼ít├şvit nap┼?. ┼żidovsk├Ż h┼?bitov s nejstar┼í├şmi n├íhrobky z let 1614-1615, kostel sv. V├íclava nebo pomn├şk v─?novan├Ż pam├ítce prusko-rakousk├ę bitvy v r. 1866.

Krom─? autobusov├ęho spojen├ş z P┼?erova, Krom─?┼?├ş┼że, Kojet├şna, Prost─?jova ─?i Olomouce lze vyu┼ż├şt i Moravskou cyklostezku s trasou z Krom─?┼?├ş┼że na Chropyni - Z├í┼?├ş─?├ş - Lobodice - Tova─?ov -V─?rovany - Dub nad Moravou a d├íle sm─?rem na Olomouc.